Skontaktuj się z nami, a później zamieszkaj u nas!

801 007 314

e-mail: biuro@zamieszkajunas.pl
tel. kom: 730 286 712

Naukowcy: Jedzmy zdrowe warzywa z ekologicznej Polski

Polskalokalna.pl publikuje ciekawy materiał ku przestrodze konsumentów - którymi jesteśmy wszyscy. Przypomina się w tekście zatytuowanym: "Naukowcy: Nie jedzmy warzyw z zanieczyszczonych terenów" o zawartość metali ciężkich w warzywach uprawianych na terenie m.in. Górnego Śląska.

Zanieczyszczenia te znacznie przewyższają normy. Alarmuje o tym nie byle kto - naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aby zminimalizować zagrożenia, radzą kupowanie żywności z różnych źródeł. My polecamy zamieszkanie i spożywanie na codzień warzyw z Południowego Podlasia.

Specjaliści z Zakładu Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu badają warzywa, uprawiane na polach lub w ogródkach działkowych na zanieczyszczonych terenach Górnego Śląska. Określają poziom zawartości metali ciężkich w glebie i uprawianych warzywach, np. w marchwi, pietruszce czy ziemniakach. Kontrolują też odczyn gleby, który ma wpływ na przenikanie metali z gleby do warzyw.

Choć wiele zakładów trujących środowisko na Śląsku zostało zlikwidowanych lub zmodernizowanych, to gleba jest wciąż bardzo zanieczyszczona. Zanieczyszczenia z powietrza opadają, kumulują się, a dodatkowo obciąża ją stosowanie nawozów sztucznych - wszystkie mają domieszki metali ciężkich.
- Upłyną setki lat, zanim gleba na Śląsku się oczyści. To nie jest kwestia naszego życia, może naszych wnuków - wtedy może się oczyści, pod warunkiem, że nie będzie dalszej emisji - powiedział dr Grzegorz Dziubanek z Zakładu Zdrowia Środowiskowego.

Więcej w materiale na polskalokalna.pl link: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/news/naukowcy-nie-jedzmy-warzyw-z-zanieczyszczonych-terenow,1860274,225

Najczęściej czytane
Biała Podlaska: Osiedle Orion przy Podmiejskiej. Oficjalne otwarcie
Jak wynająć mieszkanie w ZGL-u
Międzyrzec Podlaski: „Samorząd Przyjazny Seniorom”
Naukowcy: Jedzmy zdrowe warzywa z ekologicznej Polski
Pierwszy folder promujący projekt
Ostatnio dodane
Pamiętaj o babci i dziadku nie tylko od święta
Teledysk Klawej Ferajny
Spotkanie interaktywne z Urszulą Szczurek
Wokalne popisy seniorów
Studenci UTW przywitali wiosnę topiąc Marzannę
Archiwum
Sprawny i uśmiechnięty senior - to zdrowy senior
Dodawać lat do życia. Seniorzy to wiedzą
Rozgadany senior z Południowego Podlasia
Wycieczki seniorów
Międzyrzec Podlaski: „Samorząd Przyjazny Seniorom”

zobacz więcej